Fizjoterapia a koronawirus

Kompleksowa rehabilitacja jest ważnym procesem po niemalże każdej chorobie, operacji czy urazie. Wpływa na szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Działania rehabilitacyjne są przeprowadzane przez cały zespół medyczny: lekarza, fizjoterapeutę, pielęgniarkę; każda z tych osób odpowiada za inny aspekt postępowania a ich współpraca daje szansę na najlepsze rezultaty.

Przejście zakażenia koronawirusem często wiąże się z równymi powikłaniami, głównie ze strony układu oddechowego i układu krążenia. Z tego powodu ważne jest rozpoczęcie wczesnego usprawniania pacjenta.
Rehabilitacja po covidzie powinna skupić się na powrocie do prawidłowego funkcjonowania osłabionych i uszkodzonych układów.
Ćwiczenia oddechowe są jednym z głównych elementów fizjoterapii przy zaburzonej pracy płuc. Ich funkcją jest poprawa wydolności chorego, wzmocnienie mięśni oddechowych oraz usprawnienie ruchów klatki piersiowej. Lepsza wentylacja wpływa pozytywnie na komfort pacjenta i poprawia jego samopoczucie.

Postępowanie fizjoterapeutyczne powinno skupić się również na poprawie pracy układu sercowo-naczyniowego. Zaleca się stopniowe wprowadzanie ćwiczeń tlenowych – spokojnych, o małym obciążeniu. Często na początkowych etapach jest to spacer.

W związku z tym, że zakażenie koronawirusem często niesie za sobą długofalowe skutki, konieczne wydaje się wyznaczenie postępowania leczniczego, który pomoże je jak najlepiej zniwelować. Popularne w Polsce jest w takich przypadkach lecznictwo uzdrowiskowe. Wyjazdy do sanatorium są szczególnie popularne wśród seniorów – a to dla tej grupy wiekowej powikłania mogą okazać się najbardziej niebezpieczne.
Uzdrowiska zapewniają swoim odwiedzającym wiele korzyści, zabiegów i kontakt z przyrodą.

Turnus rehabilitacyjny można odbyć w wielu miastach uzdrowiskowych, przykładem jest Busko Zdrój, gdzie co roku przybywa wiele nowych kuracjuszy, aby zaznać wszelkich korzyści jakie niesie za sobą leczenie sanatoryjne. Wykonywane tam zabiegi wpływają korzystnie na ciało, pozwalają się odprężyć i zregenerować siły. Wyjazd do nowego otoczenia i większa ilość czasu dla siebie pozytywnie oddziałują na cały organizm – a jest to szczególnie ważne przy dochodzeniu do siebie po chorobie.

Przebycie zakażenia covidem, tak samo jak doświadczenie wielu innych chorób i urazów, wymaga szybkiego i specjalistycznego podejścia zespołu rehabilitacyjnego. Zależy od tego zdrowie i tempo powrotu do pełnej sprawności. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać fizjoterapii i zadbać o wszechstronną specjalistyczną pomoc.